Słuchawki a fala dźwiękowa

sluchawki_a_fala_dzwiekowa.jpg

W dzisiejszych czasach młodzi ludzie noszą słuchawki nawet na ulicy, podczas jazdy samochodem czy środkami transportu. Słuchawki maja za zadanie przekształcenie sygnału elektrycznego w słyszalna falę dźwiękową. Służą one do indywidualnego odbioru dźwięku i najczęściej umieszcza się je w bezpośredniej bliskości ciała czyli ucha lub w środku ucha. Słuchawki dzieli się na magnetoelektryczne, elektrodynamiczne, elektrostatyczne, piezoelektryczne, elektrodynamiczne z kotwicą zrównoważoną.

Słuchawki mają też podział ze względu na konstrukcję i są wokółuszne, nauszne, otwarte, półotwarte, douszne, dokanałowe. Niektóre słuchawki umocowane są do sprężynującego pałąka razem z mikrofonem. Słuchawki często używa się parami, na lewe i prawe ucho, co daje możliwość odsłuchu stereofonicznego. Określa się też nazwą mikrotelefonu.

Słuchawki mają szerokie zastosowanie. Praktycznie w każdej dziedzinie używa się słuchawek, jednych jako odsłuchowych, innych wyciszających, a ostatnio nawet jako ochraniacze przed mrozem. Słuchawki można kupić w każdym sklepie z artykułami AGD, supermarketach czy nawet na stronach internetowych z dostawą do domu. Nie są one drogie, więc warto, aby każdy miał jedne w swoim domu.